Pandemi Günlerinde Kendinizle Barışın!

Uzun bir süre sonra sizlerle tekrar bir araya gelmenin heyecanını yaşıyorum. Hayatımız boyunca unutamayacağımız, dışarı çıkıp güneşe bakarak nefes almayı özlediğimiz şu günlerde çoğunuzun evlerinizde olduğunuzu umuyorum. Covid19 pandemisini ülkemizde geride bırakacağımız günlere yaklaştık, ancak bugünler birçok insanda sadece dışarı çıkma özgürlüğü değişimi değil, psikolojik değişimlere de yol açtı. Bugünlerin sizleri olumsuz etkilememesi için yapmanızı tavsiye ettiğim bazı önerileri sıralıyorum:

  1. Spor Yaparak Vücut Sağlığımızı Koruyalım

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere yol gösteren sözlerinden birisi olan “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” sözü ne doğru bir sözdür ki, vücut sağlığımızı korumamız için yapılabilecek en önemli şeylerden birisi spor yapmaktır. Spor yapabilmek için şu an spor salonları pandemi yasak ve kısıtlamalarından dolayı kapalı olsa da, evlerimizde de bir takım spor çalışmaları yapabiliriz. Cep telefonlarımızda bunun için birçok uygulama bulunmakla beraber, Youtube ve sosyal medyada da birçok evde yapılabilecek spor videoları bulunmaktadır.

  1. Saygı ve Sabırlarımıza Dikkat Edelim

Sosyal medyada, çevremizde, televizyonlarda birçok tahrik edici mesajlar görebilir ve sözler duyabiliriz. Niyetlerinin ne olduğunu dikkate almaksızın, sabrınızı korumanızı ve daha hassasiyetle saygı göstermenizi öneriyorum. Çünkü, sözü söyleyenler evde kapalı kalmanın yarattığı bıkkınlık, tükenmişlik sendromu yaşayabilir ya da pandemi süresince çalışmak zorunda bırakıldığından, yaşadığı korku ve endişe ruh halinde bulunuyor olabilir. Karşımızdakinin ruh halini bilmiyoruz; bu yüzden ekstra saygı ve sabır göstermemiz çok önemli.

  1. İçsel Motivasyonunuzu Yüksek Tutun ve Çevreye Yansıtın

Sürekli kısıtlanmanın ve belirsizliğin verdiği etki ile eğer çalışıyorsanız moral ve motivasyonunuz bundan olumsuz etkilenebilir; hem performansınızı he de yaşantınızı olumsuz etkileyebilir. Bundan dolayı, bugünleri atlattığımızda şu an yapmak isteyip de yapamadıklarınızı hayal ederek planlayarak, ya da sizi motive eden şeylere odaklanarak içsel enerjinizi yüksek tutabilirsiniz. Kimisi sevdiği futbol takımının maçlarını izlerken motive olurken, kimilerini ise “Umudunu Kaybetme” (The Pursuit of Happyness 2006 Yapımı) gibi dibe vurmuş adamın her ne olursa olsun hiçbir imkansızlıkta vazgeçmediğini görebileceğiniz bu film de motive edebilirken, kimisi ise 90’lar pop dinleyerek de olabilir. Bu sizin içsel enerjinizi tetikleyen değişkenlerinize bağlıdır. Çevrenize vereceğiniz pozitif ve ya negatif enerji, evde iseniz evinizdeki ailenize, işinizde iseniz ofisinizdeki arkadaşlarınıza da yansıyacaktır. Çevrenizdeki insanlar ve sizin taktığınız maskeler ardındaki yaşam sizi bunaltıyor olabilir ki muhakkak sıkıyor; ancak bunu değiştirebilmek için adımı sen atman için hiçbir engel yok!

  1. Sadece Fiziken Sosyal Mesafeyi Koruyun!

Bugünlerde, korona virüs bulaşmaması için yeni hayatımıza giren ama hayat kurtaran Sosyal Mesafe kavramının hayatınızdaki uygulamasını gözden geçirin! Aranıza sadece fiziken sosyal mesafe koyun ! İletişiminizi asla koparmayın; eğer evinizde kapalıysanız sevdiklerinizle telefonla konuşarak ya da görüntülü görüşerek sosyal yaşamınızı devam ettirmeyi unutmayın. Sizi sosyal hayatınızdan ayıran her şey, sizi hayatınızdan ayırır ve sizleri olumsuz etkiler.

  1. Kendinize Değer Katan Şeyler Yapın

Özellikle evde kapalı kalanların çoğu Netflix’den dizi ve film izleyerek zaman geçirdiklerini biliyoruz. Aslında şu an, senin kendini geliştirmek isteyip de yapamadığın şeyler için bir fırsat. Öğrenmek istediğin ama öğrenemediğin dil, okumak isteyip zaman bulamadığın masandaki kitaplarının sayfalarında yolculuğa da çıkabilir, evinde yapmak isteyip de yapamadığın her şey için zamanını kullanabilirsin. Herkes gibi sen de mutfakta ekmek, simit, poğaça yapıp bunu Instagram’da paylaşabilirsin. Bunu yapmak seni mutlu ediyorsa tabii ki yapmalısın.

  1. Korku, Endişe, Üzüntü Gibi Duygulardan Sıyrılın!

Hapşıran bir insan gördüğünüzde ya da sesini duyduğunuzda ne hissettiğinizi çok iyi biliyorum. Üzüntü, korkunun insan kafasında açtığı yarıktaki, ince bir akıntıdır. Onun büyümesine müsaade edilirse o küçük akıntıdan, bütün öteki düşünceleri içine alıp akıtan, bir kanal olur. Arthur Sommers Roche’nin bu sözündeki gibi üzüntüye kapılırsanız kendinizi çok farklı yerde bulursunuz. Korku, endişe, üzüntü bunların hepsi tetikçi kardeşlerdir ve hayatınıza girerlerse sizi mahvedebilirler. Bunları hayatınızdan uzak tutun.

Mevcut durumda, kendi ve çevreniz için tedbirlerinizi alın, bugünleri birlikte atlatacağız. Evet, birlikte. Sevdiğiniz ya da sevmediğiniz herkes ile. Bugünlerde birlikte duyarlı ve mantıklı hareket etmezsek salgın bittiğinde başka sorunlarla uğraşıyor olacağız.

Pandemi günlerinde kendinizle barışık kalın; önerilerimi sadece bugünlerde değil, daima hayatınızın parçası olarak bulundurun.

Gazete Damga internet sitesinden de yazımı okuyabilirsiniz: https://www.gazetedamga.com.tr/pandemi-gunlerinde-kendinizle-barisin-makale,3278.html

Share: